Line Graph MCQ Quiz - Objective Question with Answer for Line Graph - Download Free PDF
Last updated on Jun 11, 2025
Latest Line Graph MCQ Objective Questions
Line Graph Question 1:
Comprehension:
Study the following line graph carefully and answer the questions given below :
The following line graph shows the percentage breakup of students studying in school from Standard 6 to 10 in the year 2023.
Note: The total number of students in the school is 2200..
The total number of students in Std. 6 and Std. 9 together is approximately what percentage more than that of the total number of students in Std. 10?
Answer (Detailed Solution Below)
Line Graph Question 1 Detailed Solution
Calculation:
The percentage of students in Std. 6 and Std. 9
Std. 6: 25%
Std. 9: 18%
Total: 25% + 18% = 43%
The percentage of students in Std. 10
Std. 10: 15%
The difference between the two percentages = 43% - 15% = 28%
Percentage increase = 28/15 x 100% = 186.66% ≈ 187%
∴ Option (3) is the correct answer.
Line Graph Question 2:
Comprehension:
Study the following line graph carefully and answer the questions given below :
The following line graph shows the percentage breakup of students studying in school from Standard 6 to 10 in the year 2023.
Note: The total number of students in the school is 2200..
What is the difference between the total number of students in Std. 7 and Std. 8 together to that of the total number of students in Std. 9 and Std. 10 together?
Answer (Detailed Solution Below)
Line Graph Question 2 Detailed Solution
Calculation:
Total percentages of students in Std. 7 and 8 are = 30 + 12 = 42%
Total percentages of students in Std. 8 and 10 are = 18 + 15 = 33%
Net difference = 42 - 33 = 9% of total students
The difference of students between the respective standards = 2200 × 9/100 = 198
∴ Option (3) is the correct answer.
Line Graph Question 3:
Comprehension:
Study the following line graph carefully and answer the questions given below :
The following line graph shows the percentage breakup of students studying in school from Standard 6 to 10 in the year 2023.
Note: The total number of students in the school is 2200..
The total number of boys in Std. 8 is "x" and the total number of boys in Std. 9 is “x + 40". If the total number of girls in Std. 8 and Std. 9 together is 120, then find the value of “x".
Answer (Detailed Solution Below)
Line Graph Question 3 Detailed Solution
Given:
The total number of boys in Std. 8 is "x"
The total number of boys in Std. 9 is “x + 40"
The total number of girls in Std. 8 and Std. 9 together is 120
Calculation:
Total students in std. 8 are = 2200 × 12/100 = 264
So, total girls in std. 8 are = (264 - x)
Total students in std. 9 are = 2200 × 18/100 = 396
So, total girls in std. 9 are = 396 - (x + 40)
According to the question,
(264 - x) + 396 - (x + 40) = 120
⇒ 264 - x + 356 - x = 120
⇒ 2x = 500
⇒ x = 250
∴ The value of x is 250.
Line Graph Question 4:
Comprehension:
Study the following line graph carefully and answer the questions given below :
The following line graph shows the percentage breakup of students studying in school from Standard 6 to 10 in the year 2023.
Note: The total number of students in the school is 2200..
If in Std. 6, the ratio of boys to girls is 6 ∶ 5 and the total number of girls in Std. 6 is 50 less than that of the total number of girls in Std. 7, then find the ratio of the total number of boys in Std. 6 to Std. 7.
Answer (Detailed Solution Below)
Line Graph Question 4 Detailed Solution
Given:
In Std. 6, the ratio of boys to girls is 6 ∶ 5
The total number of girls in Std. 6 is 50 less than that of the total number of girls in Std. 7
Calculation:
Total students in Std. 6 = 2200 × 25/100 = 550
Total boys in Std. 6 = 550 × 6/(6 + 5) = 300
Total girls in Std. 6 = 550 × 5/(6 + 5) = 250
According to the question,
Total girls in Std. 7 = 250 + 50 = 300
Total students in Std. 7 are = 2200 × 30/100 = 660
So, total boys in Std. 7 are = 660 - 300 = 360
The ratio of the total number of boys in Std. 6 to Std. 7 = 300 : 360 = 5 : 6
∴ The ratio of the total number of boys in Std. 6 to Std. 7 is 5 : 6.
Line Graph Question 5:
Comprehension:
Study the following line graph carefully and answer the questions given below :
The following line graph shows the percentage breakup of students studying in school from Standard 6 to 10 in the year 2023.
Note: The total number of students in the school is 2200..
If in 2024, the total number of students in Std. 6 and Std. 7 is increased by 10% each and the total number of students in Std. 10 is decreased by 20%, then what is the difference between the total number of students in Std. 6 and 7 together in 2023 to that of the total number of students in Std. 10 in 2024 ?
Answer (Detailed Solution Below)
Line Graph Question 5 Detailed Solution
Given:
In 2024, the total number of students in Std. 10 is decreased by 20%
Calculation:
In 2023, total students in Std. 6 and Std. 7 are = 2200 × (25 + 30)/100 = 1210
In 2023, students in Std. 10 are = 2200 × 15/100 = 330
In 2024, students in Std. 10 are = 330 × (100 - 20)/100 = 264
The total number of students in Std. 6 and 7 together in 2023 = (1210 - 264)
⇒ 946 more than the total students in Std. 10 in 2024
∴ Option (2) is the correct answer.
Top Line Graph MCQ Objective Questions
The line chart given below shows the profit percentage of a company on 5 different products P1, P2, P3, P4 and P5.
The expenditure of product P5 is Rs. 46000. What is the revenue of product P5?
Answer (Detailed Solution Below)
Line Graph Question 6 Detailed Solution
Download Solution PDFGIVEN:
From the chart
Profit percentage in P5 = 8%
Expenditure = Rs. 46000
FORMULA USED:
Profit percentage = [(Revenue – Expenditure)/Expenditure] × 100
CALCULATION:
Profit percentage = [(Revenue – Expenditure)/Expenditure] × 100
⇒ 8 = [(Revenue – 46000)/46000] × 100
⇒ Revenue – 46000 = 8 × 460
⇒ Revenue = 3680 + 46000
⇒ Revenue = 49680Study the line graph and answer the question that follows.
The line graph represents the number of vehicles (in thousands) manufactured by two automobile companies A and B over the years from 2010 to 2015. The X-axis represents the years and the Y-axis represents number of vehicles in thousands.
(The data shown here is only for mathematical exercise. They do not represent the actual figures of the country.)
The average value of the vehicles manufactured by Company A is what per cent of the average value of the vehicles manufactured by Company B during 2010 to 2015?
Answer (Detailed Solution Below)
Line Graph Question 7 Detailed Solution
Download Solution PDFCalculation:
Total value of vehicles manufactured by company A during 2010 - 2015 = 260 + 218 + 224 + 179 + 266 + 348 = 1495
Average value of vehicles manufactured by company A during 2010 - 2015 = 1495/6 = 249.16 (in thousands)
Total value of vehicles manufactured by company B during 2010 - 2015 = 307 + 270 + 250 + 289 + 310 + 416 = 1842
Average value of vehicles manufactured by company B during 2010 - 2015 = 1842/6 = 307 (in thousands)
∴ Required percentage = 249.16/307 × 100 = 81.2%
The line chart given below shows the profit percentage of a company on 5 different products P1, P2, P3, P4 and P5.
The revenue of product P3 is Rs. 38100. What is expenditure of product P3?
Answer (Detailed Solution Below)
Line Graph Question 8 Detailed Solution
Download Solution PDFGiven:
The revenue of product P3 is Rs. 38100.
Formula used:
Profit% = (revenue – expenditure)/expenditure × 100
Calculation:
The revenue of product P3 is 38100,
Let expenditure be Rs. y.
⇒ Profit% = (revenue – expenditure)/expenditure × 100
⇒ 27 = (38100 – y)/y × 100
⇒ 27y = 3810000 – 100y
⇒ 127y = 3810000
⇒ y = 30000
∴ Expenditure of product P3 is Rs. 30000
The line chart given below shows the ratio of imports to exports for a country for 5 consecutive years. Y1, Y2, Y3, Y4 and Y5.
If the exports for year Y3 is Rs. 35,000 crore, then what will be imported (in crores) for the year Y3?
Answer (Detailed Solution Below)
Line Graph Question 9 Detailed Solution
Download Solution PDFThe ratio of import and export for Y3 is 1.1
Also exports for year Y3 is Rs. 35000 crore
∴ Imports for year Y3 = 35000 × 1.1 = Rs. 38500 croreA company has five plants for manufacturing spare parts. Each plant manufactures local quality and export quality.
What is the ratio of the production of local quality and export quality units of the highest manufacturing plant?
Answer (Detailed Solution Below)
Line Graph Question 10 Detailed Solution
Download Solution PDFCalculation:
Manufacturing capacity of plant A = 420 + 140 = 560
Manufacturing capacity of plant B = 350 + 150 = 500
Manufacturing capacity of plant C = 360 + 120 = 480
Manufacturing capacity of plant D = 440 + 80 = 520
Manufacturing capacity of plant E = 440 + 110 = 550
So,
Plant A has the highest manufacturing capacity.
In Plant A:
Local Quality = 420
Export Quality = 140
Thus,
Local quality : Export quality
⇒ 420 : 140 = 3 : 1
∴ The correct answer is option (1).
The line chart shows the annual food grain production for a country. For how many years was the production higher than the average production of the period?
Answer (Detailed Solution Below)
Line Graph Question 11 Detailed Solution
Download Solution PDFCalculation
Average production = (100 + 180 + 160 + 230 + 150 + 200)/6 = 1020/6 = 170
Except for 2012, 2014 and 2016, all other year average is higher than the average.
The answer is 3.
The line chart given below shows the ratio of imports to exports for a country for 5 consecutive years Y1, Y2, Y3, Y4 and Y5.
the imports for year Y5 is Rs. 76000 crore, then what will be exports (in crores) for the year Y5?
Answer (Detailed Solution Below)
Line Graph Question 12 Detailed Solution
Download Solution PDFCalculation:
From the line chart,
Ratio of imports to exports in year Y5 = 0.95
⇒ Imports/Exports = 0.95
⇒ 76000/Exports = 0.95 = 95/100 = 19/20
⇒ Exports = 76000 × 20/19
∴ Exports = Rs. 80000 crore
The following line graph displays the ratio of exports to imports (in terms of money in ₹ crores) of company A from 2010 to 2015.
Study the graph carefully and answer the question based on the given line graph.
In how many years, the export of company A was more than the company's import?
Answer (Detailed Solution Below)
Line Graph Question 13 Detailed Solution
Download Solution PDFCalculation:
Ratio of export to import in 2010 = E : I = 9 : 10
Ratio of export to import in 2011 = E : I = 12 : 10
Ratio of export to import in 2012 = E : I = 7 : 10
Ratio of export to import in 2013 = E : I = 24 : 10
Ratio of export to import in 2014 = E : I = 35 : 10
Ratio of export to import in 2015 = E : I = 24 : 10
Hence, there are four observations in which the export of company A was more than the company A import
∴ The correct answer is four.
Based on the given graph, what is the percentage change in CO2 concentration from year 1995 to 2015?
Answer (Detailed Solution Below)
Line Graph Question 14 Detailed Solution
Download Solution PDFFrom the graph:
CO2 concentration in the year 1995 = 360
CO2 concentration in the year 2015 = 400
Hence,
Percentage change = [(400 – 360)/360] × 100
⇒ 40/360 × 100
⇒ 1/9 × 100 = 11.11%
∴ The percentage change in CO2 concentration is 11.11%.
Between years 2015 to years 2018, when per quintal import price was maximum?
Answer (Detailed Solution Below)
Line Graph Question 15 Detailed Solution
Download Solution PDFFormula Used:
Per quintal import price = Total Cost/Total Quantity
Calculation:
In the year 2015 = 60/6 = 10
In the year 2016 = 36/9 = 4
In the year 2017 = 100/12 = 8.33
In the year 2018 = 20/6 = 3.33
In the year 2015 per quintal import price was maximum.
The correct option is 1 i.e. 2015