Percentage MCQ Quiz - Objective Question with Answer for Percentage - Download Free PDF
Last updated on Jun 11, 2025
Latest Percentage MCQ Objective Questions
Percentage Question 1:
A, B, and C have salaries in the ratio 2 ∶ 3 ∶ 5 in the year 2018. In 2019 they got an increment of 10%, 15% and 20%, respectively. In 2020 only A got an increment of 20%. What is the ratio of their salaries in 2020?
Answer (Detailed Solution Below)
Percentage Question 1 Detailed Solution
Given:
The ratio of Salaries of A, B and C in 2018 = 2 ∶ 3 ∶ 5
Increment in salary of A = 10%
Increment in salary of B = 15%
Increment in salary of C = 20%
Formula used:
Salary after increment = old salary × [(100 + increased percent)/100]
Calculation:
Let the salary of A, B and C is 2x, 3x and 5x respectively.
In 2019,
New salary of A after increment = 2x × (110/100) = 220x/100
New salary of B after increment = 3x × (115/100) = 345x/100
New salary of C after increment = 5x × (120/100) = 600x/100
Now, Ratio of the salaries of A, B and C = 220x ∶ 345x ∶ 600x
Now, in 2020, only A got an increment
⇒ (220x/100) × (120/100) = 264x/100
So, the ratio of their salaries in 2020
⇒ A : B : C = 264x/100 : 345x/100 : 600x/100
⇒ A : B : C = 264 : 345 : 600
⇒ A : B : C = 88 ∶ 115 ∶ 200
∴ The new ratio of salaries of A, B and C is 88 ∶ 115 ∶ 200 respectively.
Shortcut Trick
Percentage Question 2:
In a school two candidates contested election, and there were 500 students eligible to vote. On election day, 30% of the students did not cast their votes, and 10% of the votes cast were declared invalid. The winning candidate received 60% of the valid votes. find how many votes second candidate got in election?
Answer (Detailed Solution Below)
Percentage Question 2 Detailed Solution
Given:
500 students eligible to vote, 30% did not cast their vote
10% of votes were invalid, and the winning candidate got 60% of valid votes.
Calculation:
30% did not cast their vote, 70% of total cast their votes
500 × 70/100 = 350
10% is invalid, 90% of total votes cast is valid
350 × 90/100 = 315
Winning candidate got 60% of total valid votes = 315 × 60/100 = 189
Second candidate got = 315 - 189 = 126
∴ The correct answer is 126 votes
Shortcut Trick
Percentage Question 3:
There are two towns, A and B. In A, population decreases by 10,000 every year. In B, population increases by 15,000 every year. What should be the difference between initial populations of B and A if their population becomes equal after 30 years?
Answer (Detailed Solution Below)
Percentage Question 3 Detailed Solution
Given:
Population decrease in town A per year = 10,000
Population increase in town B per year = 15,000
Time = 30 years
Concept Used:
Let PA be the initial population of town A, and PB be the initial population of town B.
After 30 years, the populations of both towns will be equal.
Formula Used:
Population of A after 30 years = PA - 30 × 10,000
Population of B after 30 years = PB + 30 × 15,000
At this point, populations are equal:
PA - 30 × 10,000 = PB + 30 × 15,000
Calculation:
⇒ PA - 300,000 = PB + 450,000
⇒ PA - PB = 450,000 + 300,000
⇒ PA - PB = 750,000
∴ The difference between the initial populations of B and A should be 750,000.
Percentage Question 4:
Martin gives 13% of his income to the institution for visually impaired, 12% of income to the orphanage, 14% of the income for the physically challenged people and 16% of the income for the medical assistance. If his saving is Rs. 20,025 after monthly expenses are credited to the bank. Find the amount donated to the institution for visually impaired (in rupees).
Answer (Detailed Solution Below)
Percentage Question 4 Detailed Solution
Formula Used:
Let the total income be I .
Total donations = 13% + 12% + 14% + 16% = 55%
Remaining income after donations = 45% of I
Given that this remaining income is equal to his savings:
Calculation:
⇒
⇒
Amount donated to the institution for visually impaired:
⇒
∴ The correct answer is option 5,785.
Percentage Question 5:
There are four types of candidates in AMS Learning Systems preparing for the CAT. The number of students in Engineering, Science, Commerce and Humanities is 400, 600, 500 and 300, respectively, and the respective percentage of students who qualified for the CAT is 80%, 75%, 60% and 50%, respectively. Find the overall percentage of successful candidates in that institute.
Answer (Detailed Solution Below)
Percentage Question 5 Detailed Solution
Given:
The number of students in Engineering, Science, Commerce, and Humanities is 400, 600, 500 and 300, respectively, and the respective percentage of students who qualified for the CAT is 80%, 75%, 60% and 50%, respectively.
Calculation:
Successful Candidates = (400 × 0.80) + (600 × 0.75) + (500 × 0.60) + (300 × 0.50) = 1220
Total Candidates = 400 + 600 + 500 + 300 = 1800
Required Percentage =
∴ The overall percentage of successful candidates in that institute is 67.77%.
Top Percentage MCQ Objective Questions
In an election between two candidates, the winning candidate got 70 percent votes of the valid votes and he won by a majority of 3630 votes. If out of total votes polled 75 percent votes are valid, then what is the total number of votes polled?
Answer (Detailed Solution Below)
Percentage Question 6 Detailed Solution
Download Solution PDFGiven:
Valid votes = 75% of total votes
Winning Candidate = 70% of Valid votes
He won by a majority of 3630 votes
Losing Candidate = 30% of Valid votes
Calculation:
Let 100x be the total number of votes polled
Valid votes = 75% of total votes
= 0.75 × 100x
= 75x
Majority of the Winning Candidate is 3630
Then, Difference between Winning and Losing Candidate = (70 % - 30 %) of valid votes
= 40% of the valid votes
Valid Votes = 75x
Then,
= 0.40 × 75x
= 30x
Hence, 30x is Majority of winning candidate
30x = 3630
x = 121
Total number of votes is 100x
= 100 × 121
= 12100
Answer is 12100.
If the price of petrol has increased from Rs. 40 per litre to Rs. 60 per litre, by how much percent a person has to decrease his consumption so that his expenditure remains same.
Answer (Detailed Solution Below)
Percentage Question 7 Detailed Solution
Download Solution PDFGIVEN :
If the price of petrol has increased from Rs. 40 per litre to Rs. 60 per litre
CALCULATION :
Let the consumption be 100 litres.
When price is Rs. 40 per litres, then, the expenditure = 100 × 40
⇒ Rs. 4,000.
At Rs. 60 per litre, the 60 × consumption = 4000
Consumption = 4,000/60 = 66.67 litres.
∴ Required decreased % = 100 - 66.67 = 33.33%
A fruit seller sells 45% of the oranges that he has along with one more orange to a customer. He then sells 20% of the remaining oranges and 2 more oranges to a second customer. He then sells 90% of the now remaining oranges to a third customer and is still left with 5 oranges. How many oranges did the fruit seller have initially?
Answer (Detailed Solution Below)
Percentage Question 8 Detailed Solution
Download Solution PDFCalculation:
Let the initial oranges with the fruit seller be x.
1st selling = 0.45x + 1
Remaining = x - (0.45x + 1) = 0.55x - 1
2nd selling =
Remaining after second selling = 0.55x - 1 - (0.11x + 1.8) = 0.55x - 0.11x - 1 - 1.8 = 0.44x - 2.8
3rd selling = 90% × (0.44x - 2.8)
Remaining after 3rd selling = 0.1 × (0.44x - 2.8) = 0.044x - 0.28
According to the question-
⇒ 0.044x - 0.28 = 5
⇒ 0.044x = 5.28
⇒ x =
∴ The number of oranges was 120.
Alternate Method
At last, he sells 90% of the remaining oranges after selling the oranges to a second customer, then he has 10% of the remaining oranges.
10% of the remaining oranges after selling the oranges to the second customer = 5
So remaining oranges after selling the oranges to the second customer = 100% of the remaining oranges after selling the oranges to the second customer = 50 oranges
He gave 2 extra oranges to the second customer, so the remaining oranges = 50 + 2
He sells 20% of the remaining oranges to the second customer, so he has 80% of the remaining oranges = 52
100% of remaining oranges after selling the oranges to the first customer = (52/4) * 5 = 65 oranges
He gave 1 extra orange to the first customer, so the total oranges after selling 45% of the oranges = 65 + 1 = 66 oranges
(100% - 45% = 55%) of total oranges = 66
so
100% of oranges = (66/55) * 100 = 120 oranges
The price of wheat is reduced by 4%. How many more or less kg of wheat can now be bought for the money which was sufficient to buy 48 kg wheat earlier?
Answer (Detailed Solution Below)
Percentage Question 9 Detailed Solution
Download Solution PDFGIVEN :
The price of wheat is reduced by 4%.
ASSUMPTION :
Let the price of wheat be Rs.100/kg.
CALCULATION :
The price of 48 kg wheat = 4800
As price is reduce by 4% it means that it became 96% of initial 100% hence,
After price decrease = 4800/96 = 50 kg
Hence, the required quantity of wheat = (50 – 48) = 2 kg more.
The total population of a town is 5500. The number of males and females increases by 5% and 10% respectively and resulting population becomes 6000. Find the number of men in the town.
Answer (Detailed Solution Below)
Percentage Question 10 Detailed Solution
Download Solution PDFGiven:
Initial population of a town is 5500
Final population of a town is 6000
Male population increased by 5%
Female population increased by 10%
Calculation:
Let the number of males = x
Number of females = (5500 - x)
According to the question,
⇒ Total Final population = Males + Females
⇒ 6000 = (x × 105) /100 + (5500 - x) × 110 /100
⇒ 6,00,000 = 105x + ( 5500 × 110 - 110x )
⇒ 6,00,000 = 105x + 6,05,000 - 110x
⇒ 6,00,000 = 6,05,000 - 5x
⇒ -5x = - 5000
⇒ x = 1000
∴ The number of men in the town is 1000.
Shortcut Trick
In an election, 2% persons enrolled in the voter list did not participate and 500 votes were invalid. Two candidates A and B fought the election, and A defeated B by 200 votes. If 43% of the persons enrolled in the voter list casted their votes in favour of A, then what is the number of the total casted votes?
Answer (Detailed Solution Below)
Percentage Question 11 Detailed Solution
Download Solution PDFGiven:
2% of voters did not cast their votes
Invalid votes = 500
The winner got 200 votes more than his opponent and he secured 43%
Calculation:
Let the total number of voters in the voting list be x
Total votes = (100 - 2)x/100 = 98x/100 = 0.98x
Total valid votes = 0.98x - 500
Number of votes loser got = 0.43x - 200
Total valid votes are:
⇒ 0.43x + 0.43x - 200 = 0.98x - 500
⇒ 0.86x - 200 = 0.98x - 500
⇒ 0.98x - 0.86x = 300
⇒ x = 2500
∴ The number of total casted votes = 2500 × (100 - 2)%
⇒ 2450
The number of total casted votes is 2450.
In a competitive examination held in the year 2000, a total of 6,00,000 (6.0 lakh) students appeared and 40% passed the examination. Forty percent (40%) of the total students. were females and the rest were males. The pass percentage among the males was 50%. Find the pass percentage among the females.
Answer (Detailed Solution Below)
Percentage Question 12 Detailed Solution
Download Solution PDFGiven:
Total number of students is 600000.
Calculation:
Out of 600000, 40% passed, the total number of passed students 600000 × 40/100 = 240000
Out of 600000, 40% were female, the total number of females = 240000 and males = 360000
The pass percentage among the males was 50%, total males passed= 360000/2 = 180000
So, female passed = (240000 - 180000) = 60000
So, female pass% = 60000/240000 × 100 = 25%
∴ The correct answer is 25%
Shortcut Trick
There were two candidates in an election, 10% of voters did not vote and 48 votes were found invalid. The winning candidate got 53% of all the voters in the list and won by 304 votes. Find the total number of votes enrolled.
Answer (Detailed Solution Below)
Percentage Question 13 Detailed Solution
Download Solution PDFGiven:
There were two candidates in an election, 10% of voters did not vote and 48 votes were found invalid. The winning candidate got 53% of the total votes and won by 304 votes.
Concept used:
Percentage
Calculation:
Let the total number of voters be 100x
10% of voters did not vote
Number of voters who vote = 100x - 10x = 90x
48 votes were found invalid
Valid votes = 90x - 48
Votes gained by the winning candidate =
Votes gained by the loosing candidate = 90x - 48 - 53x
⇒ 37x - 48
As per the question,
⇒ 53x - (37x - 48) = 304
⇒ 16x = 304 - 48
⇒ 16x = 256
⇒ x = 16
∴ Total number of voters = 100x = 1600
Alternate Method
Let total number of votes be 100 units,
10% voters did not cast their vote
⇒ Votes polled = 90 units
The winning candidate got 53% of all the voters in the list and won by 304 votes,
⇒ Winning candidate got = 53 units votes
⇒ Other candidate got = 37 units votes
⇒ Difference in votes = 53 units votes - 37 units votes = 304 - 48 = 256 votes
⇒ 16 units = 256
∴ 100 units votes = 256/16 × 100 = 1600 votes
∴ Total number of voters = 1600.
The price of an umbrella decreased by 20%. As a result of which the sale increased by 40%. What will be the net effect on the total revenue of the shop?
Answer (Detailed Solution Below)
Percentage Question 14 Detailed Solution
Download Solution PDFCalculation:
The price of an umbrella decreased by 20%. [20% can be written as 1/5]
Let the initial price be = 5x.
After 20% decrease = 4x
Sales is increase by 40% [40% can be written as 2/5]
Let the initial sale be = 5x
After 40% increase = 7x
The ratio of the cost price and selling price = 25x:28x = 25:28
The net effect on revenue [net profit%] =
⇒ 12% increase.
Hence, the correct answer is 12% increase.
If the average of a number, 50% of that number and 25% of the same number is 280, then the number is
Answer (Detailed Solution Below)
Percentage Question 15 Detailed Solution
Download Solution PDFGiven:
Average is 280.
Formula used:
Average = sum of the observation/number of the observation
Calculation:
Let the number be x
According to the question,
⇒ (x + 50% of x + 25% of x) / 3 = 280
⇒ (x + x/2 + x/4)/3 = 280
⇒ 7x/12 = 280
⇒ x = 480
∴ The number is 480.